PROGRAM 2017  PROGRAM 2017  PROGRAM 2017  PROGRAM 2017  

(JANUARI STÄNGT)
.
Lördag 4 februari 
MEJA

Lördag 11 februari 
URBAN TURBAN

Lördag 18 februari 
PER PERSSON (Perssons Pack)

Lördag 25 februari 
THE CRUNCH

Lördag 4 mars
MOA HOLMSTEN

Lördag 11 mars 
FROM THE SOUL FEAT. ANGELA BROWN

Lördag 18 mars
SKOTTVÅNGS ALTERNATIVA MELODIFESTIVAL

Lördag 25 mars
ANNA JÄRVINEN

Fredag 31 mars
MIRIAM AïDA

Lördag 1 april
STAFFAN HELLSTRAND

Lördag 8 april
KING OF THE BLUES MED CLAES JANSON OCH ARNESEN BLUES BAND

Lördag 15 april
MANTRA SESSIONS

Lördag 22 april
CHRIS SPEDDING AND THE PIGGYBACK RIDERS FÖRBAND: BILLY MOMO

Fredag 28 april
REBECKA TÖRNKVIST med band

Lördag 29 april 
ROFFE WIKSTRÖM

Lördag 6 maj
LADIES GOT THE BLUES

Lördag 13 maj
BENGAN JANSSON OCH JANNE ÅSTRÖM

Lördag 20 maj
TIBBLE TRANSSIBIRISKA

Lördag 27 maj
KAJSA OCH MALENA

Lördag 3 juni
STEFAN NILSSON AND THE GIFT BAND

Lördag 10 juni
BJÖRN LODIN OCH BALTIMOORE

Fredag 16 juni
LISE&GERTRUD

Lördag 17 juni
ABONNERAT FÖR BRÖLLOP HELA DAGEN

Fredag 23 juni
KLASSISKT MIDSOMMARFIRANDE

Onsdagen 28 juni
MARIT BERGMAN

Torsdag 29 juni
FÖR BARN: KOTTE OCH VERA

Lördag 1 juli
JOHAN JOHANSSON OCH ELLINOR BROLIN TOLKAR KJELL HÖGLUND 

Onsdag 5 juli
MARIA ANDERSSON 

Torsdag 6 juli
FÖR BARN: MAESTRO, PUTZ OCH SCHÄFERN

Lördag 8 juli och söndag 9 juli
JOHN HOLM

Onsdag 12 juli
TOP DOGS FEAT. LADY A

Torsdag 13 juli
FÖR BARN: CLOWNEN MANNE

Lördag 15 juli
ÅRETS KOLMILA TÄNDS

Lördagen den 15 juli
CONNY BLOOM MED BAND – FULLT UPP

Onsdag 19 juli
PY BÄCKMAN OCH JANNE BARK

Torsdag 20 juli
FÖR BARN: TANT KLAVER OCH MULLVADEN MAX

Lördag 22 juli
STAFFAN HELLSTRAND

Onsdag 26 juli
NYNNINGEN

Torsdag 27 juli
FÖR BARN: JAMES HOLLINGWORTH

Lördag 29 juli
CHRISTIAN KJELLVANDER MED BAND

Onsdag 2 aug
OSSLER

Lördag 5 aug
WEST OF EDEN

Onsdag 9 aug
DARYA OCH MÅNSKENSORKESTERN

Torsdag 10 aug
FÖR BARN: KRÅKORKESTERN

Fredag 11 augusti
HELLSINGLAND UNDERGROUND

Lördag 12 aug
WILD NIGHT ORCHESTRA – A TRIBUTE TO BOB MARLEY

Onsdag 16 aug
LARS DEMIAN OCH DAVID TALLROTH

Lördag 19 augusti
MAGNUS LINDBERG

Fredag 25 aug
AFT – ANNIKA FEHLING TRIO

Lördag 26 aug
GRUVANS DAG

Lördag 23 sept
JENNIFER BROWN

Fredag 29 sept
SKOTTVÅNGS VARDAGSRUM FEATURING MIA KEMPFF

Lördag 30 sept
ADOLPHSON & FALK

Lördag 7 oktober
DANIEL LEMMA MED BAND

Lördag 14 okt
ERICS BLUESBAND FEAT. MATS RONANDER

Lördag 21 okt
SHARON DYALL

Lördag 28 oktober
JANNE ÅSTRÖM OCH MEDBORGARNA – EN HYLLNING TILL CORNELIS

Lördag 4 november
NICOLAI DUNGER

Fredag 10 november
BASKERY

Lördag 11 november
QUILTY

Lördag 18 november
OLA MAGNELL

Lördag 25 november
JULSHOW MED GLIMRA

Lördag 2 december
LOUISE HOFFSTEN OCH CLAES CRONA TRIO

Fredag 8 december och lördag 9 december
CHRISTMAS WITH THE BALLROOM BAND

Lördag 16 december
SKOTTVÅNGS EGEN JULSHOW

Söndag 31 december
NYÅRSMASKERAD MED TEMA – DEN STORE GATSBY

———————————————————————-
PROGRAM 2016   PROGRAM 2016  PROGRAM 2016

Lördag 6 februari
STURES DANSORKESTER

Lördag 13 februari
CARLA JONSSON

Lördag 20 februari 
LISAS 

Lördag 27 februari 
ROFFE WIKSTRÖM

Lördagen den 5 mars 
PETER ASPLUND JAZZSHOW

Fredag den 11 mars
KENT NORBERG & ERIK BRODÉN

Lördagen den 12 mars 
SKOTTVÅNGS ALTERNATIVA MELODIFESTIVAL 

Fredag 18 mars
ARABISK BUFFÉ OCH BANDET LANDIN
 .
Lördagen 19 mars
CAJSA SIIK & LUNA GREEN
  .
Den 26 mars (påskaftonen)
SKY HIGH 
  .
Lördagen den 2 april 
WEST OF EDEN 
  .
Lördagen den 9 april 
SVANTE THURESSON MÖTER BEPPE WOLGERS
ACKOMPANJERAD AV CLAES CRONA TRIO
  .
Lördag 16 april 
ANDERS WENDIN
  .
Lördag 23 april 
COMMANDO M PIGG
  .
Fredag 29 april 
ELIN RUTH
  .
Lördag 30 april
VALBORGSFIRANDE MED GRILLBUFFÈ OCH BABA BLUES
  .
Lördag 7 maj 
MAGNUS LINDBERG
  .
Fredag 13 maj 
JACK VREESWIJK
  .
Lördag 14 maj
ÖPPET HUS I ÅKERS BERGSLAG
  .
Lördag 21 maj 
FROM THE SOUL FEAT. TONI LYNN WASHINGTON
  .
Lördag 28 maj 
TOMMY WHO
  .
Lördag 4 juni 
KRISTIAN ANTTILA
  .
Lördag 11 juni  samt söndag 12 juni  
JOHN HOLM 
  .
Lördag 18 juni  
VIOLET GREEN AND ALL BETWEEN
  .
Fredag 24 juni
TRADITIONELLT MIDSOMMARFIRANDE
 .
Onsdag 29 juni 
CECILIA RINGKVIST MED JOJJE WADENIUS, KENNY HÅKANSSON,
MAX LORENTZ OCH GÖRAN LAGERBERG
  .
Torsdag 30 juni 
FÖR BARN – VARIETÉ VELOCIPED
  .
Lördag 2 juli  
FRÖKEN ELVIS
  .
Onsdag 6 juli
JOHAN JOHANSSON, OLA AURELL OCH SANNA CARLSTEDT
  .
Torsdag 7 juli 
FÖR BARN  –  PONTUS SEMESTRAR
 
  .
Fredag 8 juli kl 20
VEM ÄR HAN PINK FLOYD
  .
Lördag 9 juli 
MAIA HIRASAWA 
  .
Onsdag 13 juli
LARS DEMIAN OCH DAVID TALLROTH
  .
Torsdag 14 juli 
FÖR BARN  –  PIA & PAJAS PIRAT!
 
  .
Lördag 16 juli 
ÅRETS MILTÄNDNING
  .
Lördag 16 juli 
SVEN ZETTERBERG, KNOCK OUT GREG OCH BIG BAND SPLASH 
  .
Onsdag 20 juli 
SÅNGER FRÅN DUVEMÅLA OCH ANDRA MUSIKALHITS
  .
Torsdag 21 juli
FÖR BARN  –  MEN SÄG NÅGOT DÅ!
 
  .
Fredag 22 juli 
MJELVA
  .
Lördag 23 juli 
RIGMOR GUSTAFSSON
  .
Onsdag 27 juli 
TIBBLE TRANSSIBIRISKA
  .
Torsdag 28 juli 
FÖR BARN  –  SING ‘DU ME’ MEJ – BARNENS ALLSÅNG
 
  .
Fredag 29 juli 
FATBOY
  .
Lördag 30 juli 
WOODLANDS
  .
Onsdag 3 aug 
MEDBORGARNA
  .
Torsdag 4 augusti 
FÖR BARN  –  TOTOO TROLLKARL
 
  .
Fredag 5 aug 
YAMINA
  .
Lördag 6 aug 
JENNIFER BROWN
  .
Onsdag 10 aug 
PARADEN
  .
Torsdag 11 augusti 
FÖR BARN  –  ABELLIS MAGISKA TEATER SPELAR: BISSAS LILLA CIRKUS
 
  .
Lördag 13 aug
BALLROOM BAND
 . 
Lördag 20 aug 
REBECKA TÖRNQVIST
  .
Fredag 26 aug 
MIKAEL RAMELS BAND TILL DEJ 2016!
  .
Lördag 27 aug 
GRUVANS DAG
  .
Lördag 17 september 
GEORGIE FAME
AMANDA SEDGVICK  & CLAES CRONA TRIO
  .
Lördag 24 september
THE VANJAS
  .
Lördag 1 oktober 
LINDA STRÖM
  .
Lördag 8 oktober
HELLSINGLAND UNDERGROUND
  .
Lördag 15 oktober  
TONI HOLGERSSON
  .
Lördag 22 oktober
UNO SVENNINGSSON
  .
Söndag 23 okt                                        .
PiVO
  .
Lördag 29 oktober 
LISA, ELISE OCH ALICE 
  .
Torsdag 3 november 
PER ”TEXAS” JOHANSSON
GÄSTARTIST: REBECKA TÖRNQVIST
  .
Lördag 5 november
SIMONE MORENO OCH ANDERS VON HOFSTEN
  .
Lördag 12 november
FRIDA ÖHRN
  .
Lördag 19 november 
LEIF BRIXMARK AND THE NEW HOLLAND BAND
  .
Fredag och lördag 25 och 26 november
JUL MED SOFIE LIVEBRANT
  .
Fredag och lördag 2 och 3 december
ANNA STADLING – AMERICAN TUNES FOR CHRISTMAS 
 
Fredag och lördag 9 och 10 december
A TRIBUTE TO FRANK SINATRA MED NIKLAS GABRIELSSON/LIND 
  .
Fredag 16 december
LISE OCH GERTRUD – NU ÄR DET JUL IGEN 
   ..
Lördag 17 december
SKOTTVÅNGS EGEN 10-ÅRSJUBILEUMSSHOW
   ..
Lördag 31 december
NYÅRSFIRANDE PÅ SKOTTVÅNG
Musik och dans med CECILIA RINGKVIST AND THE HIPPIE NEW YEAR
 .
———————————————————————————————-

PROGRAM 2015  PROGRAM 2015  PROGRAM 2015  PROGRAM 2015

(VI HADE SEMESTERSTÄNGT I JANUARI)

7 februari
ISABELLA LUNDGREN

14 februari
DANIEL LEMMA

20 februari och lördag 21 februari
PUGH ROGEFELDT

28 februari
JENNIE ABRAHAMSON

7 mars
MARK OLSON (US)

14 mars
SKOTTVÅNGS ALTERNATIVA MELODIFESTIVAL

21 mars

SVANTE THURESSON MED CLAES CRONA TRIO

28 mars
BALTIMOORE

11 april
OLA MAGNELL

17 april
LOUISE HOFFSTEN –
Med gitarristen Erik Söderlund och Claes Crona Trio.

18 april
KOLONIEN

25 april
MEJA

26 april
M. A. NUMMINEN

2 maj
ANNA STADLING

9 maj
LEIF BRIXMARK OCH NEW HOLLAND BAND

16 maj
ÖPPET HUS I ÅKERS BERGSLAG

16 maj 
EWERT LJUSBERG

23 maj
ART IN THE GREEN BOX – PREMIÄR

23 maj
KNOCK-OUT-GREG

29 maj
ERIK BRODÉN & BANDET med gästartister: PER PERSSON & ERIK BAZILIAN

30 maj
TONI HOLGERSSON

6 juni
NINO RAMSBY

13 juni
MAIA HIRASAWA

19 juni
TRADITIONELLT MIDSOMMARFIRANDE

24 juni – För barn
ORKESTER POP

24 juni
NIKLAS LIND OCH DAVID SHUTRICK

27 juni
MERIT HEMMINGSON
 

1 juli – För barn

TANT KLAVER PÅ BADÄVENTYR

1 juli

FINN ZETTERHOLM OCH FRANS HARALDSEN

8 juli – För barn
ABELLIS MAGISKA TEATER – VEVA VEVA POSITIV

8 juli
BENGT SÄNDH

10 juli
THE BALLROOM BAND

15 juli – För barn
JAMES HOLLINGWORTH

15 juli 
MARIE BERGMAN

18 juli 
ÅRETS KOLMILA TÄNDS

18 juli 
CHRISTIAN KJELLVANDER

19 juli

WOODLANDS feat MARTIN HEDEROS
Gäster: EBBOT OCH TITYO

22 juli – För barn
CLOWNEN MANNE

22 juli 
STAFFAN HELLSTRAND

24 juli 
ANDERS VON HOFSTEN OCH ANNA CHRISTOFFERSSON

29 juli –  För barn
SÅ GOD SOM GODIS

29 juli
ALE MÖLLER TRIO 

1 aug
BENGAN JANSON OCH JANNE ÅSTRÖM

5 aug  – För barn
TORE TROLLKARL

5 aug 
ZILVERZURF & HIS SPACE CADETS 

7 aug
NIKE MARKELIUS OCH MATTIAS HELLBERG

8 aug
DARYA OCH MÅNSKENSORKESTERN 

12 aug – För barn
KOTTE OCH VERA

12 aug 
PARADEN, HUGO DEN FETE OCH MILEGA BAND

15 aug 
SOFIE LIVEBRANT 

22 augusti
REBECKA TÖRNQVIST

28 augusti 
HANNA HANOUNEH CINTHIO

29 aug
GRUVANS DAG

1 – 18 september
SEMESTERSTÄNGT
.
25 september
ROGER KARLSSON

2 oktober
CHARLOTTAS BURNIN TRIO
 
 
3 oktober
LONEY DEAR OCH PER ”TEXAS” JOHANSSON

17 oktober 
ANDERS F RÖNNBLOM BAND

24 okt
VÄLGÖRENHETSGALA OCH INSAMLING TILL FLYKTINGKRISEN

31 okt
ELECTRIC BOYS UNPLUGGED

7 november
JENNIFER BROWN

14 november
MIRIAM AïDA

20 november
TERESA INDEBETOU BAND
 

21 november
ERICS BLUESBAND FEAT. MATS RONANDER

27 och 28 november

HUSBANDET MED GÄSTARTISTEN JAKOB HELLMAN

Fredag – söndag  t o m 20 december
JULBORD PÅ SKOTTVÅNG 2015
Varje fredag- och lördagskväll kommer vi att bjuda på underhållning efter julbordet. I år har vi ett eminenthusband bestående av Norpan Eriksson, Staffan Johansson och Martin Tronsson. Ett mycket namnkunnigt band som spelat med allt och alla. Varje helg har husbandet bjudit in gästartister som kommer bjuda på storartad underhållning.

4 och 5 december
HUSBANDET OCH GÄSTARTISTEN PER PERSSON (Perssons Pack)

11 och 12 december
STAFFAN HELLSTRAND

18 och 19 december
ANNA STADLING MED SIN GÄST SOPHIE ZELMANI

NYÅRSAFTON
Skumpa och hemligt spektakel vid 12-slaget Dessutom underhållning och dans till MR SOUL AND HIS MARSHMALLOWS samt en hel del överraskningar under kvällen.

———————————————————————————————

PROGRAM 2014  PROGRAM 2014  PROGRAM 2014  PROGRAM 2014

(VI HADE SEMESTERSTÄNGT 1 – 30 JANUARI)

1 feb 
JACK VREESWIJK

8 feb 
NICLAS FRISK, LUNA GREEN

15 feb 
MARIE BERGMAN

22 feb
PIERRE SWÄRD

8 mars
SKOTTVÅNGS ALTERNATIVA MELODIFESTIVAL

15 mars
MIKAEL RICKFORS

22 mars
FATBOY

30 mars
JOJJE WADENIUS OCH TRIO X PSALMER

5 april
KRISTOFER ÅSTRÖM

12 april
CLAS YNGSTRÖM OCH BIG TEX THREE – SVENNEBLUES

18 april
MAHER OCH SOUSOU CISSOKO

25 april
THE MEZCAL MOON

26 april
ERICS BLUESBAND FEAT MATS RONANDER

3 maj
SATOR TRIO

10 maj
MR SOUL AND HIS MARSHMALLOWS

17 maj
KULTURSKOLANS DAG OCH ÖPPET HUS I ÅKERS BERGSLAG 

17 maj
BJÖRN LODIN BAND

18 maj
PETER BRYNGELSSON OM PETER GREEN

25 maj
LARS YDGRENS KVARTETT

31 maj
OLA BJURMAN BAND

7 juni
EN MINNESGALAKVÄLL FÖR ÖRJAN MED MOSMENY, SKOTTVÅNGSSYNDROMET OCH ANDRA LOKALA BAND

13 juni
PERSSONS PACK

14 juni
GUDIBRALLAN

20 juni
MIDSOMMARAFTON
Traditionellt midsommarfirande med dans kring midsommarstången

26 juni
FÖR BARN: MARIA AXELSSON

26 juni
MAGNUS LINDBERG

28 juni
TRUMMOR OCH ORGEL

2 juli
FÖR BARN: POJKEN, PRINSESSAN OCH VINDARNA

2 juli
SANNA CARLSTEDT OCH JOHAN JOHANSSON

5 juli
ADOLPHSON & FALK

6 juli
MATTIAS STÅHL TRIO

9 juli
FÖR BARN: OSCAR DANIELSSON

9 juli
DARYA OCH MÅNSKENSORKESTERN

12 juli
ÅRETS KOLMILA TÄNDS

12 juli
MONEYBROTHER

16 juli
FÖR BARN: KOTTE OCH VERA

16 juli
EWERT LJUSBERG

19 juli
STURES DANSORKESTER

23 juli
FÖR BARN: TANT KLAVER, SNÖVIT OCH DE SJU DVÄRGARNA

23 juli
STEFAN SUNDSTRÖM

26 juli
JAKOB HELLMAN

30 juli
FÖR BARN: EVIGHETSBLOMMAN, EN LITEN PJÄS OM VÄNSKAP

30 juli
BILL ÖHRSTRÖM OCH KENNY HÅKANSSON

6 aug
FÖR BARN: EMBLAS UNIVERSUM

6 aug
REBECKA TÖRNQVIST

13 aug
FÖR BARN: CLOWNEN MANNE

13 aug
PERNILLA ANDERSSON

17 aug
TONBRUKET

29 aug
THE CRUNCH

30 aug
GRUVANS DAG

(SEMESTERSTÄNGT 1 – 19 SEPTEMBER)

20 sep
LARS BYGDÈN MED BAND

27 sep
ALE MÖLLER TRIO

4 okt
SKOTTVÅNG GOES OKTOBERFESTIVAL

11 okt
WEST OF EDEN

18 okt
BASKERY

24 okt
PUB-QUIZ

25 okt
STINA BERGE OCH TRAJBEN

31 okt
MÅNS SILÈN BAND

1 nov
ELIN RUTH SIGVARDSSON

8 nov
STAFFAN HELLSTRAND

15 nov
PARADEN

22 nov
MONICA BORRFORS – ”MONICA OM MONICA”

28 och 29
JANNE ÅSTRÖM OCH MEDBORGARNA 

5 och 6 dec
ADOLPHSON OCH FALK

7 dec
JULKONSERT MED KARINS ÄNGLAR

12 och 13 dec
ABALONE DOTS 

19 och 20 dec
X-MAS FUNK MED EMRIK LARSSON (STONEFUNKERS) OCH HANS VÄNNER 

31 dec
NYÅRSFIRANDE