
Varmt välkomna till barnunderhållning på Skottvång i sommar.
Varje torsdag mellan 25 juni till 6 augusti – alltid 15.00 – har vi föreställningar för de små.
Vi har lunchmeny speciellt riktat till barnen och vi har alltid öppet lite längre på torsdagar så att alla som vill kan fika och käka glass efter föreställningarna.
PROGRAM
Torsdag 25 juni 15.00
GNESTA KULTURSKOLA ger pjäsen Askungen
Efter föreställningen – teaterlekar med kulturskolans elever och alla barn som vill.
FRI ENTRÉ
Torsdag 2 juli 15.00
SJUNG MED PETTSON OCH FINDUS
En fartfylld och sångglad familjeföreställning med Sven Hedman och Fanny Wistrand.
Alla känner igen de populära Pettson och Findus och här kommer de livs levande. De tar publiken med storm och barn och föräldrar får vara med och sjunga mest hela tiden. Annars är det bara att skratta och mysa åt tokerierna i de välkända berättelserna.
Föreställningen är byggd på Sven Hedmans Pettsonsånger, som är baserade på
Sven Nordqvists älskade böcker, som Bröderna Slut gjorde musikteater av från 1992 till 2006. Sven spelade Pettson och gjorde musiken, som blev nominerad till Grammis tre gånger. Fanny Wistrand är en mycket personlig musiker och artist med den rätta Findusenergin. Hon sjunger lika bra som hon steppar.
Entré 100:- alla åldrar (under 3 år gratis)
Torsdag 9 juli 15.00
VILLE OCH VALLE OCH VIKTOR
Trion består av de två vagabonderna och estradörerna Ville och Valle, som spelar på gator och torg, och dockan Viktor som de av en händelse väcker till liv när Valle spelar på sin flöjt. Med en aldrig sinande lekfullhet brottas de än en gång med våra mest aktuella frågor och samhällsproblem.
Denna uppdaterade föreställning om de tre karaktärerna från 70-talet har hög igenkänningsfaktor för föräldrar men är framför allt en fantastisk brygga mellan vuxenvärlden och barnens perspektiv. Historierna innehåller många viktiga frågeställningar kring miljö och rättvisa, urbanisering, avbefolkning och ifrågasättanden av diktatur, byråkrati och hierarkiskt förtryck. Det görs på ett livfullt, lekfullt men ändå allvarligt sätt och genom ett behjärtansvärt
inifrånperspektiv.
Medverkande:
Dag Andersson – Idé, regi och “Ville”
Magdi Beky Winnerstam – Idé, illustrationer och “Viktor”
Daniel Rudholm – Illustrationer , instrumentering och “Valle”
Orginalmusik och text av Gunilla Ambjörnsson, Anders Linder, Hans Wigren och Jörgen Lanz.
Entré 100:- alla åldrar (under 3 år gratis)
Ett samarbete med Terrastella film & scen, Salong Central och GiG Jazzförening
Torsdag 16 juli 15.00
BARNENS GRUVA
– Hur var det att arbeta vid en gruva på 1600-talet?
Vilka sysslor utfördes, hur levde barnen och vilka var människorna? Här får barnen på ett lekfullt och aktivt sätt uppleva den spännande miljön vid Skottvångs gruva i Åkers bergslag. Utöver att prova olika arbetsuppgifter vid gruvan och leta järnmalm får barnen möta några färgstarka figurer från tiden.
FRI ENTRÉ
Ett samarbete med Östra Sörmlands gruvförening.
Torsdag 23 juli 15.00
BADJAZZ
En blöt musikakt med clownig blåskvartett!
Fyra blåsare i färgglada baddräkter kommer till en plaskdamm för att framföra en konsert. Publiken bjuds sen på en humoristisk show full av upptåg, billiga trix och improvisation. Musiken utgår från tidig jazz från 1920-30-talet (tradjazz)
Medverkande:
Micaela Gustafsson – trombon
Linn Bergstam – piccolaflöjt
Jacob Ullberger / Kristoffer Siggstedt – tuba
Susana Municio – trumpet
FRI ENTRÉ
Ett samarbete med GiG Jazzförening
Torsdag 30 juli 15.00
FLAMENCOTOPIA
– 7 instrument varav ett par skor –Flammande flamenco med Kai & Pia
Vad händer när blåsmusikern Kai möter flamencodansaren Pia? När rytmer och toner i traditionell flamenco drabbar samman med Stravinskij och rock n roll i en fartfylld stund? Kai har med sig precis hur många blåsinstrument som helst som magiskt samspelar med Pias flamencosteg! Kanske får också du vara med och prova att klappa en flamencorytm?
På scen:
Kai Sundquist – oboe, klarinett, saxofon, flöjt, fagott mm
Pia ”del Norte” Pohjakallio – dans, kastanjetter
Efter föreställningen finns möjlighet att möta artisterna, titta närmare på instrumenten och prov-stampa Pias flamencogolv.
FRI ENTRÉ
Ett samarbete med GiG Jazzförening
Torsdag 6 aug 15.00
LÄR DIG JOJKA MED SARA AJNNAK
– Kan man jojka en hare? Workshop för barn och ungdom
Vad är jojk, vad är skillnaden på jojk och sång? Kan man jojka en hare? I denna workshop får barnen träffa den grammisnominerade samiska artisten Sara Ajnnak som med envishet, tålmodighet och jävlar anamma återerövrat ett nästan utraderat kulturarv.
Låt barnen få en inblick i den uråldriga jojktraditionen. Under en timma får barnen tillsammans med Sara utforska jojken som uttrycksform. Hur jojkar man egentligen en hare eller björn? Tillsammans utforskar de skogens olika ljud, läten takter och toner. Samtidigt som de närmar sig de olika djur som finns i Sápmi lär de sig skillnaden på sång och jojk. Under lekfullhet får barnen en inblick i hur kropp och röst sitter ihop och utmana sig själva att prova på något nytt.
Vi utforskar även kroppen och rösten som verktyg. På ett lekfullt sätt närmar vi oss jojken och bekantar oss med vår röst och får inblick i jojkens historia och bakgrund.
Tillsammans lär vi oss nya jojkar och skapar nycklar till nya.
FRI ENTRÉ
Ett samarbete med Gnesta Kommun, Östra Sörmlands Gruvförening, GiG Jazzförening